phoca_thumb_s_wroclaw

Miasto 12 wysp i ponad stu mostów. Miasto, w którym bije się gitarowe rekordy Guinnessa. Miasto Wajdy i Kieślowskiego, “Popiołu i diamentu” i “Samych swoich”. Miasto Pomarańczowej Alternatywy i krasnali – Wrocław.  


Stolica Dolnego Śląska bez wątpienia zasługuje na miano jednego z największych ośrodków akademickich w kraju. Bardzo dobra kadra naukowa, wysokie standardy socjalne, ciekawe propozycje szkoleń i praktyk oraz prawdziwa studencka atmosfera sprawiają, że co roku do Wrocławia ściągają młodzi ludzie z kraju i z zagranicy.

Do najważniejszych szkół wyższych w mieście należą: ponad trzystuletni Uniwersytet Wrocławski oraz Politechnika, której studenci prowadzą badania m.in. nad projektami wykorzystywanymi w obiektach kosmicznych. Bardzo dobrze prosperują także pozostałe uczelnie. Uniwersytet Ekonomiczny kształci przyszłych finansistów, odgrywa ważną rolę w pracach dla gospodarki, jest również cenionym partnerem w międzynarodowych kontaktach nau-kowych i dydaktycznych. Architektura krajobrazu, biotechnologia, weterynaria – Uniwersytet Przyrodniczy to nowoczesny ośrodek, którego oferta edukacyjna doskonale wpisuje się w zmieniające potrzeby rynku.

Rozwijają się uczelnie specjalistyczne: Akademia Medyczna, Akademia Wychowania Fizycznego, Akademia Sztuk Pięknych, Akademia Muzyczna oraz Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych. Publicznym szkołom wyższym kroku dotrzymuje 17 uczelni niepublicznych.

Ważny jest też stały rozwój tutejszych bibliotek i czytelni. Studenci mają szeroki wybór spośród ośrodków miejskich (np. bardzo popularny Zakład Narodowy im. Ossolińskich) oraz obiektów uczelnianych. We Wrocławiu spotkać już można biblioteki cyfrowe i mediateki. W 2001 r. władze kilku szkół wyższych stworzyły Konsorcjum Bibliotek Wrocławskich, zapewniające swoim żakom możliwość swobodnego korzystania z zasobów wszystkich tych ośrodków.

Teatry, opera, filharmonia, liczne kluby, kina, muzea i galerie gwarantują nieprzerwany ciąg wydarzeń kulturalnych. Rozmaite i oryginalne przedsięwzięcia artystyczne mogą przyprawić o zawrót głowy, a ich znaczenie i stale rosnąca popularność już dawno rozsławiły miasto na arenie międzynarodowej. Wrocław to kulturalna stolica Dolnego Śląska i kulturalna wizytówka Polski.

W ciągu roku odbywa się tu ponad 40 imprez i przeglądów filmowych, muzycznych, kabaretowych. Jednym z najważniejszych wydarzeń jest festiwal Era Nowe Horyzonty – ze względu na niego część studentów zostaje we Wrocławiu po sesji egzaminacyjnej. Nie mniej sławne są niemal legendarne już przedsięwzięcia, takie jak: Wratislavia Cantas, Przegląd Piosenki Aktorskiej, Dni Muzyki Starych Mistrzów, Szanty we Wrocławiu czy Jazz nad Odrą. Słynne w całej Europie stały się przygotowywane z rozmachem widowiska operowe organizowane w Hali Ludowej. Stolica Dolnego Śląska zajmuje także ważne miejsce w kalendarzu każdego fana teatru (EuroDrama, Wrocław Non Stop, Festiwal ewentualnych Talentów Aktorskich – FeTA) i kina (Najnowsze Kino Polskie, SURVIVAL Przegląd Młodej Sztuki w ekstremalnych warunkach). Mało? Kolorowe parady, najlepsze kabarety, niezapomniane koncerty i całonocne imprezy czekają na uczestników Wrocka, Radosnych Obchodów Święta Niepodległości, Pożegnania Lata czy Festynu Jadwiżańskiego. Na koniec jeszcze lekcja pieczenia chleba podczas Święta Mąki czy jedna z największych w kraju zabaw sylwestrowych na rynku i już wiesz, że Wrocław to miejsce, które trzeba odwiedzić.

Stolica Dolnego Śląska jest najbardziej zielonym miastem Polski. W centrum rozpościera się założony w XVIII wieku Park Szczytnicki z oryginalnym Ogrodem Japońskim. Stare Miasto okalają Promenady Staromiejskie, w których można spotkać wiele atrakcji: fosę Wrocławia, dawne bastiony czy Wzgórze Partyzantów. W Ogrodzie Botanicznym na zwiedzających czeka największa w kraju kaktusiarnia, a w Ogrodzie Zoologicznym prawie 650 gatunków zwierząt.

Wrocław to miasto sportowców. Maraton, Otwarte Mistrzostwa Wrocławia, Grand Prix na żużlu, zawody w piłce nożnej czy strzelnictwie to łakomy kąsek dla wszystkich zawodowców i kibiców. Bogate zaplecze rekreacyjne pozwala na aktywny wypoczynek o każdej porze roku. Należy podkreślić również bliskie położenie i dobre połączenia ze znanymi ośrodkami wczasowymi w Kotlinie Kłodzkiej, w Sudetach i Karkonoszach. Zaspokoją one oczekiwania zarówno fanów spacerów górskich, jak i amatorów sportów ekstremalnych.

Akademicki Wrocek, jak mówią o swoim mieście sami studenci, to miejsce ludzi młodych, ambitnych i niestroniących od dobrej zabawy. Znane uczelnie, popularne festiwale, niezwykła atmosfera, czyli akademickie centrum Dolnego Śląska.

!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->