phoca_thumb_s_pwr_logoOkoło 400 studentów wzięło udział w pierwszych wakacyjnych praktykach w chmurze. Dzięki umowie, podpisanej przez Politechnikę Wrocławską z IBM, na naszej uczelni powstało pierwsze w Polsce Centrum Cloud Computing. Z usług Centrum jeszcze w tym roku będzie mogło skorzystać około półtora tysiąca studentów.
Cloud Computing

Cloud Computing to model obliczeń, który dostarcza technologie informatyczne (IT) jako usługi w Internecie. Chmura (cloud) pomaga nam wszędzie: błyskawiczne wysyłanie wiadomości, udostępnianie plików przez Internet, wymiana informacji w czasie pracy nad projektami zespołowymi, to i wiele innych to wszystko narzędzia sieciowe, które dają nam "spotkania w chmurze”.

W oparciu głównie o oprogramowanie IBM Tivoli, zostanie opracowany nowy program nauczania. - Uczelnia wzbogaci się o dziesięć kursów dostępnych dla ponad półtora tysiąca studentów, pomagając im zdobyć doś­wiadczenie w pracy z technologiami IBM, w szczególności w Cloud Computing - umiejętności na którą jest coraz większy popyt u rodzimych i zagranicznych pracodawców – zapowiada prof. Jan Zarzycki, dziekan Wydziału Elektroniki.

 

Praktyki studenckie mc2

Studenci po trzecim roku studiów, aby móc przystąpić do obrony pracy dyplomowej, potrzebują zaliczonej praktyki zawodowej. Staje się to o tyle trudne, gdy uświadomimy sobie, z jaką liczbą studentów rocznie mamy do czynienia - jest to około sześciu tysięcy osób. Problem stanowi zapewnienie im miejsc w zakładach pracy.

Pomocne okazało się właśnie otworzenie centrum Cloud Computing na Politechnice. IBM umożliwia studentom w ramach praktyk mc2 (Multipurpose Cloud Center) realizowanie zadań podczas pracy w domu. Adept otrzymuje zdalny dostęp do zasobów IBM. Warsztaty uruchamiają się na serwerze. Nie trzeba ich instalować na swojej maszynie. Ułatwia to pracę zarówno studentom, jak i opiekunom. Oczywiście, do ćwiczeń przygotowywane są także materiały w postaci prezentacji i listy zagadnień. Praktyki te dają słuchaczom możliwość rozwoju i jednocześnie swobodę pracy. Dodatkowo student pracuje z technologiami, których znajomość przyda mu się
w późniejszym modelowaniu drogi kariery.
Międzynarodowe zespoły IBM

Model mc2 nie ogranicza się tylko do prowadzenia praktyk studenckich. Politechnika Wrocławska dostała zaproszenie do dwóch międzynarodowych zespołów IBM. Są to IBM Academic Skills Cloud oraz IBM Cloud Academy. Pierwszy z nich zrzesza dwadzieścia jednostek akademickich na całym świecie. Jest to projekt olbrzymiej chmury edukacyjnej. Drugie zrzeszenie to elitarne stowarzyszenie szkół wyższych pracujących w technologiach Cloud Computing. Można powiedzieć, że jest to integracja technologii IBM w ramach infrastruktury w kampusie. W tym momencie nasza Uczelnia znalazła się w gronie najlepszych uczelni świata.



Prace w ramach IBM Academic Skills Cloud oraz IBM Cloud Academy na Politechnice Wrocławskiej koordynuje i nadzoruje Cloud Committee, którym kieruje dr Jerzy Kotowski z Wydziału Elektroniki.
!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->