phoca thumb s dsw logoW Dolnośląskiej Szkole Wyższej powstały uzupełniające studia magisterskie (II stopnia) kształcące fotografików dobrze orientujących się w nowych technologiach. Specjalność Fotografia w multimediach powstała w związku z dużym zapotrzebowaniem na specjalistów pracujących w różnych branżach fotograficznych, a także z uwagi na wzrastające wykorzystanie fotografii w wielu nowych dziedzinach związanych z rozwojem branży internetowej czy rozrywką interaktywną.


- Chcieliśmy stworzyć atrakcyjną ścieżkę kształcenia w związku z dużym zainteresowaniem studentów tematyką fotograficzną, a jednocześnie połączyć ją z naszymi doświadczeniami w zakresie nowych mediów – informuje dr Jan Stasieńko, kierownik Zakładu Nowych Mediów DSW.

Program kształtuje najważniejsze kompetencje związane z pracą dla branży fotograficznej ze szczególnym uwzględnieniem miejsca fotografii w projektach multimedialnych. W nowatorskim planie studiów znalazły się kursy reprezentujące wszystkie główne odmiany fotografii, m.in. takie jak: fotografia reklamowa, fotografia mody, motoryzacyjna i koncertowa. Program uwzględnia także istotne treści z zakresu techniki fotograficznej związane z oświetleniem, edycją cyfrową fotografii, wykorzystaniem lustrzanek w realizacji filmowej i technologią HDR. Wśród wybranych przedmiotów specjalistycznych są i takie, które dotyczą bardzo konkretnych odmian i form fotograficznych, np. fotografia powietrzna i podwodna. Osobną grupą kursów są te, które wiążą się z wykorzystaniem fotografii w nowych mediach, czyli np.: montaż reportażu multimedialnego, fotografia interaktywna i panoramiczna. Prezentowany trzon kursów uzupełniają zajęcia teoretyczne związane z rynkiem fotograficznym w Polsce i na świecie oraz m.in. z teorią obrazu fotograficznego i wykorzystaniem fotografii w badaniach naukowych.

- Myślę, że zaletą studiów będzie ścisła współpraca z branżą fotograficzną, a także interesujący wykładowcy na co dzień uprawiający różne formy fotografii – dodaje red. Marek Staniewicz z Zakładu Nowych Mediów DSW, były redaktor prowadzący magazynu „Fotografia & Aparaty Cyfrowe", który wraz z zespołem specjalistów opracowywał program studiów.

Projekty magisterskie będą miały z jednej strony charakter praktyczny - przyjmą postać cykli zdjęciowych, reportaży tradycyjnych i multimedialnych, filmów kręconych lustrzankami, itp. Z drugiej, studenci będą przygotowywali rozbudowane eseje teoretyczne na temat wybranych zagadnień związanych z warsztatem fotograficznym, fotografią jako elementem przekazów medialnych i sztuką fotograficzną" – potwierdzają fotograficy, którzy współtworzyli program: Krzysztof Gutkowski z „Gazety Wyborczej oraz Borys Nieśpielak i Radosław Bugajski.

Staniewicz i Stasieńko zgodnie przyznają, że ambicją autorów specjalności było nie tylko stworzenie oryginalnego i atrakcyjnego programów studiów II stopnia adresowanych do osób zainteresowanych fotografią, ale także stworzenie w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej DSW platformy wymiany doświadczeń i forum dyskusji nad najważniejszymi aspektami pracy fotografików różnych dziedzin.

Program specjalności obejmuje następujące przedmioty:

- Społeczne i kulturowe oddziaływanie fotografii internetowej
- Metody badań mediów - fotografia jako przedmiot i technika badań
- Rynek foto w Polsce i na świecie
- Fotografia w środowisku lokalnym
- Teoria obrazu fotograficznego i sztuka fotografii
- Fotografia reklamowa w komunikowaniu masowym
- Fotoreportaż klasyczny i multimediany
- Postprodukcja reportażu multimedialnego
- Edycja fotograficzna- systemy edytorialne i wydawnicze
- Fotografia panoramiczna, sferyczna i interaktywna
- Fotografia kreacyjna
- HDR
- Fotografia mody
- Fotografia motoryzacyjna
- Fotografia tabloidowa
- Techniki fotografii lotniczej i podwodnej
- Systemy oświetlenia w fotografii i fotografia studyjna
- Fotografia natury i fotografia podróżnicza
- Cyfrowa edycja zdjęć
- Fotografia ślubna
- Fotografia koncertowa
- Lustrzanki cyfrowe w produkcji filmowej

Więcej na www.dsw.edu.pl

!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->