upwrWydział Nauk o Żywności Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu obchodzi w tym roku jubileusz 35-lecia. Uroczystość, połączona z nadaniem tytułu doktora „honoris causa” prof. Janowi Gawęckiemu z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, odbędzie się w piątek 20 kwietnia o godz. 11.00 w Auli Leopoldyńskiej przy pl. Uniwersyteckim 1.

Wydział Nauk o Żywności powstał w 1977 roku, ale jego tradycje sięgają XIX wieku i wywodzą się jeszcze z lwowskiego ośrodka naukowego. Studia na tym wydziale ukończyło ponad 3,5 tysiąca absolwentów. Stanowią oni kadrę kierowniczą w zakładach przemysłu spożywczego oraz pracują w instytucjach związanych z tą gałęzią gospodarki (m.in. w instytutach naukowych, stacjach sanitarno-epidemiologicznych, laboratoriach kontrolnych, szkolnictwie). Obecnie na Wydziale Nauk o Żywności prowadzone są trzy kierunki studiów: technologia żywności i żywienia, biotechnologia oraz towaroznawstwo.

Realizuje się tu pięć projektów finansowanych ze środków europejskich w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Największym z nich jest „OVOCURA - „Innowacyjne technologie biopreparatów na bazie nowej generacji jaj”, koordynowany przez prof. Tadeusza Trziszkę. Uczestniczy w nim ponad 100 naukowców z różnych dziedzin. Wydział Nauk o Żywności jest liderem w działalności patentowej - w ostatnich dwóch latach pracownicy uzyskali 55 patentów i złożyli 94 zgłoszenia patentowe - obecnie trwają rozmowy z kontrahentami w sprawie sprzedaży praw licencyjnych.

Prof. Jan Gawęcki z Wydziału Nauk o Żywności i Żywienia Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu jest specjalistą z zakresu żywienia człowieka, twórcą polskiej szkoły nutrisensoryki, wybitnym uczonym i pedagogiem, wieloletnim wiceprzewodniczącym Komitetu Nauk o Żywieniu Człowieka PAN. Jego dorobek naukowy obejmuje ponad 400 pozycji, w tym 129 oryginalnych prac twórczych opublikowanych w renomowanych czasopismach naukowych. Jego zainteresowania badawcze związane są z fizjologią i higieną żywienia człowieka, zwłaszcza: określaniem wartości odżywczej i prozdrowotnej żywności, interakcjami składników żywności w aspekcie chorób dietozależnych, wpływem ksenobiotyków na biodostępność składników odżywczych, fizjologicznymi mechanizmami wyboru pokarmu (nutrisensoryka) oraz genetycznymi uwarunkowaniami reakcji organizmu na składniki pokarmowe.

Więcej informacji:
- Program uroczystości jubileuszowych,
- Biogram prof. Jana Gawęckiego.
 

!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->