Tegoroczna edycja Ogólnopolskich Dni Praktyk Prawniczych we Wrocławiu cieszyła się wielkim zainteresowaniem wśród studentów Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Prelekcje, warsztaty oraz symulacja, którą zaproponowała ELSA Wrocław, została przyjęta z entuzjazmem. Frekwencja na niektórych wydarzeniach, szczególnie na Symulacji rozprawy w systemie common law, przerosła nawet oczekiwania ich pomysłodawców.

„Wizerunek prawnika” to prelekcja, która rozpoczęła trzydniowy maraton ciekawych wydarzeń. Odpowiedni ubiór i doskonała prezencja to elementy, które pomagają osiągnąć sukces w każdej branży. „Możesz osiągnąć wszystko, jeżeli tylko odpowiednio się ubierzesz” takimi słowami powitała uczestników Barbara Murza prowadząca Akademię Wizerunku. Oprócz omówienia najważniejszych kwestii i ukazania strojów w prezentacji multimedialnej, dzięki przygotowanym próbkom można było poczuć fakturę prawdziwych materiałów, z których tworzone są najwyżej klasy garnitury i koszule.

„Symulacja rozprawy anglosaskiej” z udziałem Teatru Na Wagę była prawdziwym hitem. Na uwagę zasługuje profesjonalne odtworzenie ról osób uczestniczących w procesie przez młodych aktorów. Prawie pełna sala przeżywała losy O.J. Simpsona. Proces w precedensowym systemie common law był organizowany przez ELSA po raz pierwszy, ale organizatorzy planują już następne tego rodzaju projekty.

Spotkanie ze Wspólnikami z Kancelarii Adwokackiej Dawidowicz Grochowski Żurawski Spółka Partnerska dotyczyło zagadnienia spółek prawniczych. Zostały na nim przedstawione niezbędne informacje, które dotyczą spółek prawniczych, prowadzenia kancelarii oraz samodzielnego biznesu po studiach. Omówiono rodzaje oraz szczegóły działalności w danej spółce. Uczestnicy dowiedzieli się jaka odpowiedzialność wiąże się z własną działalnością. Jednym zdaniem – ABC przyszłego prawnika-przedsiębiorcy.

Jak co roku, dużą popularnością cieszyły się warsztaty Ernst&Young, których tytuł brzmiał „Aspekty podatkowe związane z prowadzeniem działalności gospodarczej przez nierezydentów w Polsce.” Warsztaty polegały na rozwiązywaniu przypadku (case) przygotowanego przez specjalistów z E&Y. Wszyscy uczestnicy otrzymali upominki oraz certyfikaty potwierdzające udział w warsztatach.

Prelekcja dotycząca aktywizmu sędziowskiego skierowana była do miłośników prawa konstytucyjnego, ale nie tylko. Została przeprowadzona przez dr Michała Bernaczyka, współautora wraz z prof. Bogusławem Banaszakiem publikacji pt. „Aktywizm sędziowski we współczesnym państwie demokratycznym”. Mówiła o historii zjawiska aktywizmu sędziowskiego, który wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych, przedstawiała istotę oraz kontrowersje, jakie wywołuje ono w środowisku prawniczym.

Wystąpienie na temat zawodu komornika, przeprowadzona przez komornik Monikę Janus w znacznym stopniu przybliżyła zalety i wady tego zawodu. Uczestnicy mogli zapoznać się z kryteriami, które trzeba spełnić wybierając aplikację komorniczą oraz z przykładowymi testami na aplikacje. Pani komornik odpowiadała na wszystkie pytania związane ze specyfiką zawodu oraz dotyczące jej własnych doświadczeń jako osoby kierującej własną kancelarią komorniczą. Padło też kilka ważnych słów na temat aplikacji, wykonywania i nauki zawodu zarówno jako aplikant jak i asesor, egzekucji komorniczej oraz bardzo przydatnych wskazówek dotyczących prowadzenia własnej kancelarii.

Warsztat Deloitte w formie case study poprowadzili Anna Skowrońska i Łukasz Sobczak, a jego tematem były „Podatkowe aspekty prowadzenia działalności w formie spółki osobowej”. Prowadzący warsztat przybliżyli tematykę podatków, związanych z prowadzeniem własnej działalności gospodarczej. Szczegółowo omówili rodzaje podatków i podstawy ich obliczania. Każdy z uczestników otrzymał drobny upominek.

„Praca w strukturach europejskich”, prelekcja poprowadzona przez Dyrektor biura poselskiego europoseł Lidii Geringer – Zofia Ulatowską-Rybaj wraz z Panią Katarzyną Mironiak poszerzyła horyzonty kariery studentów prawa o zagraniczne ścieżki rozwoju. Przedstawione zostały możliwości, jakie oferuje Unia Europejska oraz jakie wymagania należy spełnić, aby pracować w jej strukturach.

Prelekcja dotycząca zawodów prawniczych: adwokata, notariusza, prokuratora, sędziego dotyczyła praktycznego wykonywania tych zawodów. Adwokat Sławomir Szołucha, notariusz Rafał Citowicz, prokurator Daniel Drapała oraz jeden z wrocławskich sędziów opowiedzieli
o swoich własnych doświadczeniach związanych z wykonywaniem tych zawodów: jakie cechy powinien mieć pretendent do ich wykonywania, czym powinna się charakteryzować jego osobowość oraz jakie nietypowe sytuacje mogą spotkać ich w pracy.

Wydarzeniem dotyczącym zawodów prawniczych zakończyły tegoroczne Ogólnopolskie Dni Praktyk Prawniczych we Wrocławiu. W tej edycji, zgodnie z tytułem i celem projektu, pokazane zostały różne drogi wyboru kariery prawniczej, niekonieczne wiążące się z aplikacją. Wiele rad i wskazówek udzielonych przez prelegentów na pewno pomoże w osiągnięciu wymarzonego celu i zaowocuje w przyszłości.
!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->