upwrUniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, jako trzeci w Polsce uniwersytet posiadający własną winnicę ogłosił konkurs na nazwę studenckiego wina. Na tą chwilę wino produkowane jest w partiach doświadczalnych ale w przyszłości ma zwiększyć się areał pod uprawę winorośli, a co za tym idzie ilość wytwarzanego wina.

Winnica Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu została założona wiosną 2012 roku, a na powierzchni 0,40 ha posadzono ponad 1000 sadzonek winnej latorośli, w kilkunastu odmianach. Wśród białych są to np. klasyczne i popularne w Europie odmiany 'Chardonnay', 'Riesling', 'Gewurztraminer', czy 'Pinot Gris'. Z kolei z odmian czerwonych znajdziemy takie jak: 'Regent', Pinot noir', 'Rondo' oraz 'Cabernet Cortis' i 'Cabernet Dorsa'. Winne krzewy pierwsze plony wydały w zeszłym roku, ale pełnię owocowania osiągną za 2–3 lata.

Podczas poszczególnych etapów procesu kształtowana jest finalna jakość wina. Piękno wina to nie tylko z wiedza, ale też serce w włożone w pracę nad nim, gdy dokonywane są indywidualne wybory na każdym etapie jego wytwarzania. Dzięki temu, że nie ma jedynej uniwersalnej technologii, można cieszyć się wielką różnorodnością win i zawsze znaleźć dla siebie to, które naprawdę nam smakuje.

Propozycje nazwy wina, wraz z krótkim uzasadnieniem można składać w siedzibie Rzecznika Prasowego Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu (ul. Norwida 25, I piętro, p. 114) do poniedziałku 27 października. Zgłoszenia należy przynieść w zamkniętej kopercie z wypełnioną i podpisaną kartą zgłoszenia oraz oświadczeniem o przeniesieniu praw autorskich. Na kopercie należy umieścić dopisek „Konkurs na nazwę wina uniwersyteckiego".
!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->