Europejskie Forum Młodych Bruksela 2016 3W drugi weekend października we Wrocławiu odbędzie się druga edycja Europejskiego Forum Młodych. Uczestnikami wydarzenia będą młodzi ludzie z całej Europy, którzy będą rozmawiać o historii, stosunkach międzynarodowych i najważniejszych wyzwaniach współczesności. Hasło tegorocznego spotkania brzmi: „Przebaczamy i prosimy o przebaczenie 50 lat później. Orędzie pojednania oczami młodych”.

– Hasło Forum „Przebaczamy i prosimy o przebaczenie 50 lat później. Orędzie pojednania oczami młodych” bardzo dobrze oddaje ideę, które mu przyświeca. Zależy nam, aby pokazać, że treść listu z 1965 roku jest wciąż aktualna i może być inspiracją do radzenia sobie ze współczesnymi problemami – mówi Joanna Bigos, koordynator projektu. – Podczas Forum młodzi ludzie, zaangażowani w życie społeczne w swoich krajach, wcielają w życie przesłanie kard. Kominka: spotykają się, prowadzą dialog, wymieniają doświadczenia i współpracują w oparciu o prawdę historyczną i w duchu pojednania – dodaje Joanna Bigos.
Europejskie Forum Młodych Bruksela 2016 1 1
Program Europejskiego Forum Młodych, podobnie jak miało to miejsce przy okazji pierwszej edycji, został podzielony na dwa bloki. Pierwsza część odbyła się w Brukseli w czerwcu. Wzięło w niej udział kilkanaście osób z Polski, Czech, Słowacji, Francji, Ukrainy i Litwy. W stolicy Unii Europejskiej uczestnicy Forum spotykali się z przedstawicielami świata nauki i polityki, poznawali historię pojednania polsko-niemieckiego, treść i sens listu biskupów polskich do biskupów niemieckich i rozmawiali o przyszłości Starego Kontynentu.

Podczas seminariów i warsztatów na tegorocznym forum będą poruszane zagadnienia związane z aktualnymi wyzwaniami w stosunkach międzynarodowych, prawem oraz perspektywami dla Europy. Szczególne miejsce przewidziano dla wątku pojednania i współpracy między przedstawicielami różnych narodowości. – Zależy nam, aby Europejskie Forum Młodych przyczyniło się do szerzenia idei pojednania, poszanowania dla prawdy historycznej i pierwotnych wartości europejskich – mówi Joanna Bigos.
Europejskie Forum Młodych Bruksela 2016 2
W piątek, 7 października, o 20:00 w Centralnym Ośrodku Duszpasterstwa Akademickiego „Maciejówka” odbędzie się spotkanie „O pojednaniu (w praktyce)” z Bratem Markiem z Taizé – wspólnoty zrzeszającej około 100 członków z różnych krajów świata, która działa na rzecz osób ubogich - i ks. Mirosławem Malińskim. O godzinie 21:00 w Kościele Rektoralnym rozpocznie się modlitwa ekumeniczna z udziałem Arcybiskupa Metropolity Wrocławskiego Józefa Kupnego oraz Brata Marka z Taizé. Z kolei w sobotę, 8 października o godz. 12:00 w Centrum Historii Zajezdnia Bartłomiej Radziejewski i dr hab. Paweł Truszczyński wygłoszą wykład na temat konsekwencji szczytu NATO w Warszawie dla architektury bezpieczeństwa Europy Środkowej i Wschodniej. O 17:00 w kinie Nowe Horyzonty obędzie się projekcja filmu „Bumerang” w reżyserii Leona Jeannota oraz debata.

Organizatorem Forum jest Fundacja Młoda Rzeczpospolita oraz Partnerzy wydarzenia, m.in.: Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej we Wrocławiu, Ośrodek Pamięć i Przyszłość oraz Centrum Historii Zajezdnia.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Więcej informacji znajdziesz tutaj.
!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->