Transport i logistyka

transport_i_turystykaTo planowanie i realizacja sprawnego, ekonomicznego transportu osób i mienia z punktu A do punktu B. W projektowaniu i kontrolowaniu działań logistyczno-transportowych należy brać pod uwagę mnóstwo czynników i zakładać pojawienie się zgoła takiej samej ilości tych, których wystąpienia przewidzieć się nie da. Wiedza specjalisty w tej dziedzinie musi być obszerna, a jej zdobycie gwarantuje wiele polskich uczelni.

 
W ubiegłorocznej rekrutacji na dwa kierunki z tej grupu - logistykę i transport, przypadało ponad trzech kandydatów na jedno miejsce.

Jachting to kierunek, który łączy transport i oceanotechnikę. Studia kształcą fachowców znających się na eksploatacji jachtów żaglowych i motorowych oraz specjalistów w dziedzinie turystyki wodnej, marketingu, eksploatacji przystani i projektowaniu. Typowe zajęcia dydaktyczne odbywające się w salach wykładowych uzupełniane są wizytami na żeglarskich przystaniach, w stoczniach, zakładach i instytucjach gospodarki morskiej. Program jest także wzbogacony o szkolenia żeglarskie, współorganizowane przez kluby żeglarskie. Dlaczego warto wybrać ten kierunek studiów?

Czy, aby wysłać statek z kontenerami zawierającymi samochody z Indii do Ameryki południowej trzeba skończyć specjalistyczne studia? Wydawać by się mogło, że takie patrzenie na świat to fanaberia i takie zadanie może zrealizować każdy manager z głową na karku, przyjrzymy się jednak naszemu problemowi nieco bliżej. Dystrybucja jakiegokolwiek towaru generuje koszty. Człowiek, przed którym stoi zadanie znalezienia optymalnego transportu między dwoma kontynentami musi ocenić setki różnych możliwości, analizując koszty, czas, ryzyko, a także długotrwałe relacje z podwykonawcami.

Kierunek studiów o naziwe Lotnictwo wbrew pozorom z lataniem w przestworzach ma niewiele wspólnego. Ale po jego ukończeniu zostaniesz lotnikiem. Kandydatów na nie wyłania się spośród osób legitymujących się najlepszymi świadectwami maturalnymi. Warto w ostatnim roku nauki w szkole średniej przyłożyć się do przedmiotów ścisłych. One zajmują dużo miejsca w programie nauczania na lotnictwie. Kto chce studiować na tym kierunku musi mieć z jednej strony kreatywny umysł, a z drugiej posiadać umiejętność logicznego myślenia. Adepci tego kierunku cieszą się sporym uznaniem na rynku pracy.

Lotnictwo jest dziedziną techniki zajmującą się konstruowaniem i zastosowaniem maszyn latających. Kosmonautyka to zespół nauk dotyczących realizacji lotów kosmicznych, badań możliwości podróży w przestrzeni międzyplanetarnej i znajdujących się tam obiektów. Co daje połączenie tych dwóch dziedzin? Nieograniczone możliwości! Należy pamiętać o tym, że od kandydatów wymaga się z jednej strony świetnej znajomości przedmiotów ścisłych, w szczególności: matematyki, fizyki. Kandydat musi mieć bardzo dobry wzrok i w ogóle cieszyć się dobrym zdrowiem. Zainteresowany?

Na kierunku Nawigacja poznasz zasady określania pozycji i trajektorii ruchu w celu zagwarantowania bezpieczeństwa obiektów i środków lokomocji. To kierunek szkolący w zakresie zarządzania ludźmi i nawigacji, zmierza do zapewniania bezpieczeństwa ludziom i pojazdom znajdującym się na trasach środków lokomocji. Jest to nauka łącząca w sobie zagadnienia matematyki i fizyki, dobrze więc, by kandydaci na kierunek nawigacja byli przygotowywani do tego, że większość zajęć programowych odbywa się właśnie na bazie tych dwóch przedmiotów. Zapraszamy do dalszej lektury!

Zastanawiacie się nad podjęciem studiów na kierunku Logistyka, ale jednocześnie chcielibyście rozwijać swoje zainteresowania z zakresu nowoczesnych technologii i ich praktycznego wykorzystania w procesie planowania, realizowania i kontrolowania przepływu towarów? W takim razie studia na kierunku Technologie informatyczne w logistyce będą dla Was doskonałym wyborem. Studia prowadzone są w języku angielskim i przeznaczone są dla osób, które posługują się tym językiem na poziomie zaawansowanym. Kierunek powstał w wyniku wieloletnich obserwacji rynku pracy.

Od czasów rewolucji przemysłowej transport nabrał strategicznego znaczenia dla wielu dziedzin związanych z gospodarką. Dystrybucja różnego rodzaju dóbr ma dziś zasięg globalny i trzeba zauważyć, że potrzeby ludzkości w tym zakresie stale rosną. Transport wymieniany jest często jednym tchem wraz z logistyką i spedycją, ponieważ wraz z tymi dziedzinami tworzy jedną, spójną branżę, dzięki której możliwe jest przemieszczanie różnego rodzaju przedmiotów, osób, surowców czy produktów. Studia na tym kierunku mogą być świetną inwestycją, dlatego warto zapoznać się z ich charakterystyką!

!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->