phoca_thumb_s_pwr_logoWymianę studentów, wykładowców oraz wspólną realizację projektów międzyuczelnianych, w szczególności w zakresie tworzenia węzłów wiedzy i innowacji, zakłada umowa pomiędzy Politechniką Wrocławską a Universidad de Málaga w Hiszpanii. Umowę podpisali 2 października: rektor PWr - prof. Tadeusz Więckowski oraz rektor hiszpańskiej uczelni - prof. Adelaida de la Calle Martín.
  
"Współpraca między naszymi uczelniami już trwa i wyraża się m.in. wspólnymi staraniami o węzeł EIT w zakresie IT i energetyki. Podpisanie umowy pozwoli nam na zacieśnienie tej współpracy i ułatwi wspólne aplikowanie o środki z Unii Europejskiej" - powiedział podczas uroczystości prof. Więckowski.
  
W ramach zawartego porozumienia uczelnie będą prowadzić wspólne działania i projekty w biochemii, biologii molekularnej, matematyce, technologiach informacyjnych i komunikacyjnych (elektronika, informatyka, telekomunikacja, automatyka i robotyka).
 
Jak podkreśliła prof. de la Calle Martín, Uniwersytetowi w Maladze i Politechnice od dawna przyświecają takie same cele, m.in. działania na rzecz utworzenia sieci Europejskich Uniwersytetów Badawczych, a także zacieśnienie współpracy sektora naukowego z sektorem przemysłowym.
Obecni na uroczystości goście z Malagi wzięli udział w uroczystej inauguracji roku akademickiego na Politechnice Wrocławskiej, spotkali się z władzami uczelni i regionu oraz zwiedzali Wrocław.
  
***
  
Uniwersytet w Maladze (Universidad de Málaga) istnieje od 1972 roku. Jest multidyscyplinarną, dynamicznie rozwijającą się uczelnią, kształcącą obecnie ok. 40 tys. studentów. Szkoła oferuje wiele specjalistycznych kierunków nauczania (studia magisterskie, doktorskie, podyplomowe), kursy języka hiszpańskiego dla cudzoziemców, kursy letnie i różnego rodzaju badania naukowe, prowadzi też działalność kulturalną dla studentów.
  
Przy silnym wsparciu władz regionu Andaluzji uniwersytet realizuje politykę szybkiego rozwoju, w oparciu o trójkąt edukacja-badania-innowacje. Silne zaplecze badawcze i innowacyjne stanowi dla niego Park Technologiczny Andaluzji (PTA) - kompleks 500 firm wysoko zaawansowanych technologii zlokalizowanych na obszarze ponad 150 ha. Współpraca obu instytucji pozwala on na swobodny przepływ nowych pomysłów, zaawansowanych technologii oraz wysokiej klasy specjalistów.
  
PAP - Nauka w Polsce, Katarzyna Czechowicz
!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->