PWr 2Prof. Romuald Będziński z Politechniki Wrocławskiej, wybitny specjalista i autorytet w dziedzinie inżynierii biomedycznej i w biomechanice inżynierskiej, odbierze tytuł doktora honoris causa Akademii Medycznej we Wrocławiu. Uroczystość zaplanowano na czwartek, 8 marca na godz. 11:00 w Auli Leopoldyńskiej przy pl. Uniwersyteckim 1 we Wrocławiu.
 
Profesor Będziński od 28 lat współpracuje z pracownikami naukowymi Akademii Medycznej we Wrocławiu, udostępniając swój nowoczesny warsztat badawczy do prowadzenia zaawansowanych prac naukowych. Liczne projekty badawcze, realizowane wspólnie ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego zaowocowały wieloma pracami naukowymi, które opublikowały renomowane czasopisma w kraju i za granicą. Jak podkreśla prof. Włodzimierz Jarmundowicz, kierownik Katedry i Kliniki Neurochirurgii Akademii Medycznej i promotor przewodu doktorskiego, z możliwości badawczych i doświadczenia ośrodka kierowanego przez prof. Romualda Będzińskiego oraz jego ogromnej życzliwości i twórczego zaangażowania korzystało wielu lekarzy akademickich.
 
Sam też chciał być lekarzem, ale los skierował go na Wydział Mechaniczny Politechniki Wrocławskiej. Tam realizuje swoje zamiłowanie do medycyny pracując nad nowoczesnymi rozwiązaniami stosowanymi później w praktyce klinicznej. Praca nad endoprotezami i implantami stawu biodrowego to część naukowej aktywności prof. Romualda Będzińskiego. Uczony uważa, że wyjaśnienie patomechanizmów powstania chorób oraz odkrywanie tego, co może pomóc ludziom stanowi bardzo ważny element nauki. Profesor Będziński zainicjował uruchomienie w Polsce kierunku kształcenia „inżynieria biomedyczna”.
 
Jego działalność dotycząca badań na rzecz człowieka była już wielokrotnie doceniana. Otrzymał m.in. Nagrodę Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia w badaniach na rzecz rozwoju gospodarki (tzw. Polski Nobel) w 2009 r., Pierwszą Nagrodę Prezesa Rady Ministrów w 2010 r. za wybitne krajowe osiągnięcie naukowo -techniczne za „Nieinwazyjny system wspomagania zabiegów operacyjnych w szczególności ortopedycznych i laryngologicznych” (praca zespołowa), Nagrodę I stopnia Wrocławskiej Rady Federacji Stowarzyszeń Naukowo Technicznych NOT "Za wybitne osiągnięcia w dziedzinie techniki" za 2010 r., czym wyróżniono jego projekt "Biomechatroniczna proteza ręki".
!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->