phoca_thumb_s_pieniadzeOk. 700 mln zł przekaże Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wrocławskiej spółce EIT Plus na realizację kampusu naukowego dla pięciu największych wrocławskich uczelni - zapowiedziała 18 marca we Wrocławiu szefowa resortu Barbara Kudrycka.
Do przekazania funduszy dojdzie jednak tylko wtedy, gdy zawarte zostanie porozumienie między wrocławskimi uczelniami, a władzami samorządowymi - zastrzegła Kudrycka. Chodzi przede wszystkim o zwiększenie udziałów uczelni w spółce. 

Projekt EIT Plus zakłada powstanie kampusu naukowego, w którym wspólne badania prowadziliby naukowcy z pięciu największych wrocławskich uczelni: Politechniki Wrocławskiej, Uniwersytetu Wrocławskiego, Akademii Medycznej, Uniwersytetu Medycznego i Uniwersytetu Przyrodniczego. Udziały w przedsięwzięciu maja także posiadać dolnośląski Urząd Marszałkowski i wrocławski Urząd Miasta. 

Jednym z głównych celów programu jest stworzenie warunków materialnych i merytorycznych do powstania we Wrocławiu co najmniej jednego tzw. "węzła wiedzy i innowacji" Europejskiego Instytutu Technologicznego. 

Jak powiedziała na konferencji prasowej Kudrycka, pięć największych wrocławskich uczelni powinno mieć zachowany pakiet większościowy w spółce EIT Plus, tak żeby mieć wpływ na powoływanie organów spółki, realizację zadań i sprawowanie nad nimi nadzoru. 

Wstępna umowa zakładała, że pakiet większości udziałów będzie należał do wrocławskiego Urzędu Miejskiego i Urzędu Marszałkowskiego. Na to jednak nie zgodził się rektor Politechniki Wrocławskiej prof. Tadeusz Więckowski, którego poparły pozostałe wrocławskie uczelnie. 

W wyniku negocjacji wypracowano kompromis, który zakłada przekazanie większości udziałów wrocławskim uczelniom. W rozmowie z PAP Więckowski zaznaczył, że uczelnie uzgodniły już między sobą procentowy podział udziałów. Rektor nie chciał jednak powiedzieć jak udziały zostały rozdzielone. 

Teraz na temat udziałów dyskutować będą władze samorządowe. Marszałek woj. dolnośląskiego Marek Łapiński podkreślił, że województwo wystąpiło już z wnioskiem by ograniczyć swoje udziały w spółce tak, aby większość była w rękach uczelni. 

"Rolą samorządów jest danie środków na rozpoczęcie działalności i wyposażenie spółki w nieruchomości. Ważne jest, żeby środki z funduszy europejskich trafiły do Wrocławia, a projekty naukowe były realizowane" - dodał Łapiński. 

Wiceprezydent Wrocławia Adam Grehl podkreślił, że koncepcja EIT Plus jest strategicznym projektem dla miasta. "Nie chcielibyśmy utrudniać procesu powołania spółki i robimy wszystko, żeby ten projekt się rozwijał" - zapewnił Grehl. 

Kudrycka wyraziła nadzieję, że wszystkie sporne kwestie rozwiązane zostaną w ciągu miesiąca. Zapewniła, że jeśli dojdzie do ostatecznych uzgodnień, to ministerstwo jest gotowe, aby jak najszybciej rozpocząć finansowanie projektu. 

"Jeśli do porozumienia nie dojdzie, to wówczas ministerstwo będzie musiało przeanalizować tą sytuację i zastanowić się, czy środki nie powinny pójść na inne projekty" - dodała minister. 

Więckowski pytany przez PAP czy uda się dojść do porozumienia w terminie wyznaczonym przez Kudrycką odpowiedział, że jeśli samorządowcy uzgodnią między sobą podział udziałów, to "umowę będzie można podpisać w ciągu tygodnia". 

Minister przyznała, że spór jest nienajlepiej postrzegany. "Wierzę, że nie wyjdzie poza Polskę i nie będzie zagrażał innym projektom m.in. węzłom wiedzy i innowacji" - dodała. 

źródło: PAP - Nauka w Polsce
!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->